Question.4349 - Homework Assignment 2DetailsAnswer all of the following questions. Make sure to show your calculations work: 1) 15 hours of labor were put into the production of 45 vases, each of which was sold at $10. What is the labor productivity in revenue $ per hour here? 2) A kite shop makes 100 kites in one day. There are 2 workers who work for 10 hours in one day at $10 an hour. The overhead cost is equal to 0.5 labor cost. The material cost is $1 per kite. What is the MFP (multi-factor productivity) of this company? 3) A small handicraft store has 2 handicraft specialists. There are also 3 other workers who work alongside to prepare the material for the specialists to use. Each handicraft specialist produces 5 handicraft items per hour. What is the labor productivity per person? 4) 60 bicycles were produced in a 5-day work week. 2 workers worked for 30 hours each in that one week and received payment of $10/h. The overhead cost was $20 per day. What is the multi-factor productivity in number of bicycles per input $? 5) A bakery makes 100 loaves of bread each day. There are two workers who work 10 hours a day at $10/h. The overhead cost per day is $200. What is its labor productivity in loaves of bread per hour and what is its MFP in loaves of bread per dollar? You can refer to this rubric for expectations for this homework assignment: MGT 360 OT1 Homework and Discussion Rubric, Spring 2025.pdf: MGT 360 OT 1 - Operations and Logistics Management
Answer Below:
Running xxxx HOMEWORK xxxxxxxxxx Homework xxxxxxxxxx Quincy xxxxxxxxxxxxxxx Labor xxxxxxxxxxxx Total xxxxxxx Total xxxxx Worked xxxxxx Chase xxxxx Revenue xxxxxxxxxxxx Productivity xxxxxxx per xxxxxxxx the xxxxx productivity xx revenue xxx hour xx per xxxx Question xxx Output xxxxx Costs xxxxxx Chase xxxxx Output xxxxxxxxxx Cost xxxxx The xxxxxxxx cost xxxxx cost xxxxxxxx Cost xxxx of xxxxxxxx Input xxxxx MFP xxxxx per xxxxxxxxxx MFP xx kites xxx dollar xx input xxxx Question xxxxx Productivity xxxxx Revenue xxxxx Hours xxxxxx Total xxxxxx itemsLabor xxxxxxxxxxxx products xxx worker xxx hourThus xxx labor xxxxxxxxxxxx per xxxxxx is xxxxxxxxxx products xxx hour xxxxxxxx MFP xxxxxx Input xxxxx Total xxxxxx bicycles xxxxx Cost xxx overhead xxxx was xxx day xxxxxxxx Cost xxxxx Cost xxx bicycles xxx dollarThus xxx is xxxxxxxx per xxxxxx of xxxxx cost xxxxxxxx Labor xxxxxxxxxxxx Total xxxxxxx Total xxxxx Worked xxxxxx per xxxx MFP xxxxx Output xxxxx Input xxxxxxxxxx Cost xxxxxxxx Cost xxxxx Costs xxxxxxx MFP xxxxxx per xxxxxxxxxx MFP xx loaves xxx dollar xx input xxxx ReferenceF x Jacobs xxx R x Chase xxxxxxxxxx and xxxxxx Chain xxxxxxxxxx th xx McGraw xxxxMore Articles From MGT 360 OT 1 - Operations and Logistics Management